about bg

SOLIDWORKS Flow Simulation Akı Grafiği Tanımlamaları

Model bileşenleri ve proje unsurları arasındaki ısı akışı sonuçlarının bir ağ şeması olarak görüntülenmesini sağlar. Isı akısı çıkışı, iletim yoluyla bir bileşenden diğerine olan ısı transferi miktarını, aynı zamanda konveksiyon (taşınım) ve radyasyon yoluyla akışkan alanına aktarılan termal enerjiyi de göstermektedir.

Akı Grafiği Oluşturma

SOLIDWORKS Flow Simulation proje ağacının Sonuçlar başlığı altındaki Akı Grafikleri bağlantısına sağ tıklayarak yeni bir akı grafiği oluşturabilirsiniz.

SOLIDWORKS Flow Simulation Akı Grafiği

Akı Grafiği bölmesi, SOLIDWORKS arayüzünün altında görüntülenecektir. İlk adım, ısı akışı çıkışı için bileşen(ler)i seçmektir. Çıktı için belirtilen bileşenler veya tüm bileşenler kullanılabilir.

Akı Grafiği Oluşturma

Akı Grafiği Çıktı Parametreleri

Bu örnekte, bir bilgisayar kasası modellemesi kullanılmıştır. Tanım için iki dirençli bileşen olarak tanımlanan bir CPU çip tanımlaması yapılmıştır. Ağ şemalarını her bir bileşen için iletim yoluyla bağlı olduğu bileşenlere akan termal enerjinin ısı akışı büyüklüğünü/yönünü göstermek için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda, konveksiyon yoluyla akışkan alanına salınan termal enerji miktarını da grafik üzerinden görebilmekteyiz. Pasta grafiği ekranı, ısı transferi bilgilerini kısa bir grafikte görüntülemek için oldukça kullanışlıdır.

 

Akı Grafiği Çıktı Parametreleri

Ağ grafiği görüntüsü, her unsura bağlı tablo bilgilerini içerecek şekilde değiştirilebilir. Her düğüm tablosunda görüntülenen bilgiler, parametreler bağlantısına erişilerek tabloda görmek istediğiniz parametreler ölçüsünde özelleştirilebilmektedir.

Akı Grafiği Çıktı Parametreleri 1

Akı Grafiği Dışa Aktarımı

Akı ağ grafiği bir Excel çalışma dosyası veya bir görüntü dosyası olarak dışa aktarılabilirken, pasta grafiği bir Excel çalışma kitabı olarak dışa aktarılabilir.

 

Akı Grafiği Dışa Aktarımı

Akı Grafiği aracını kullanarak modelinizdeki bileşenler ile proje unsurları arasındaki ısı transferi miktarlarını görebilir, bu grafiklerinizi tablo olarak belirlediğiniz parametreler ve pasta grafiği olarak kaydederek raporlarınızda kullanabilirsiniz.

 

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.